Řídící jednotka NOWOSTER 10-19 LCD

 

Zcela nová řídící jednotka výrobce NOWOSTER s novými klíčovými vlastnostmi. 

Čím se odlišuje od předchozích verzí:

- zcela nový ovládací SW, plně lokalizovaný do češtiny

- tři úrovně menu (základní nastavení, hlavní menu, menu stmívače)

- široká škála funkčních parametrů k nastavení

- integrovaný vstup pro fotoodpor - podpora funkce stmívače (omezení činnosti běhěm dne)

- možnost připojení prakticky všech druhů pohybových čidel (PIR, IR, relé, tlačítka....), možnost nastavení vstupu dle typu čidla

- univerzální napájení 12/24 V DC - umožňuje použití LED pásků 24V

- integrované polymerové pojistky na všech výstupech (návratové)

- široký, dobře čitelný LCD displej

- zastavěno v univerzální plastové krabičce s úchytem na DIN lištu nebo pomocí dvou šroubů na plochu

- kvalitní šroubové svorky pro připojení všech vodičů bez demontáže krytu

K  řídící jednotce je jako vždy poskytován kompletní český manuál s detailném popisem všech funkcí a nastavení. Jedná se o zcela bezkonkurenční zařízení, jediná takto vybavená řídící jednotka pro schodiště na trhu. 

Řídící jednotka NOWOSTER 11-20 LCD SHARP

Jednotka je dostupná od ledna 2017. Jedná se obdobu řídící jednotky 11-20 LCD (viz následující produkt), která je však vybavena novým softwarem a hlavně je připravena pro přímé připojení reflexních senzorů SHARP. Další zajímavostí této jednotky je možnost oddělení 2 výstupních kanálů od osvětlení schodiště (pro schodiště se tak využije maximálně 18 výstupů) a využití těchto výstupů např. na řízení osvětlení madla schodiště, podhledového osvětlení, efektové osvětlení okolí (obrazy, sošky, květiny...).

Co umí senzory SHARP? Jedná se o IR reflexní senzory s možností řízení délky detekční zóny v rozsahu  50-150cm. Řízení citlivosti se provádí prostřednictvím řídící jednotky. Jedná se o zcela ojedinělé řešení na trhu řídících jednotek jinde dosud nedostupné, které umožňuje zcela přesné nastavení citlivosti senzorů dle požadavků uživatele.

V  2022 byla  tato řídící jednotka nahrazena novou verzí 10-19 LCD SHARP s integrovaným vstupem pro senzor denního osvětlení. Vpřípadě nutnosti instalace pro 20 schodů je možno řídící jednotku stále získat, je ale nutno počítat s objednáním přím z výroby (nebude skladem ani u výrobce).   

 

Řídící jednotka NOWOSTER 11-17 LCD SHARP DIN

 
Jedná se o takřka shodnou řídící jednotku jako v předchozím případě - přímo podporující optické senzory SHARP. Jednotka má nižší počet výstupů, nedisponuje možností oddělení výstůpů jako 11-20 SHARP, celá je vestavěna do DIN kraičky pro snadnou montáž na DIN lištu. 
 
 
Řídící jednotku můžete zakoupitv našem e-shopu ZDE.
 
 

Řídící jednotka NOWOSTER 8 -17 SHARP DIN

Zcela nová verze řídící jednotky vycházející funkčně z řídící jednotky 11-17 SHARP. Uživatlesky jednodušší nastavování parametrů při absenci displeje staví tuto řídící jednotku na takřka shodnou úroveň jako jednotky s displejem. Většina funkcí je prakticky shodná s jednotkou 11-17 SHARP, nastavování se provádí nastavováním pozic potenciometrů, reset tlačítkem pod krytem jednotky a tlačítkem na jednom ze vstupů. Spolu se senzory SHARP se tak stává řídící jednotka potencionálním favoritem pro řadu instalací. Sestava se senzory SHARP je dostupná za příznivou cenu a plně vyhovuje požadavkům na řízení osvětlení schodiště.  
 
Řídíc jednotku je možno zakoupit ZDE.
 

ŘÍDÍCÍ JEDNOTKA NOWOSTER 11-20 LCD

Dříve nejprodávaněší řídící jednotka pro LED osvětlení - ideální poměr ceny, výkonu a funkcí. Aktuálně nahrazena výše uvedenou řídící jednotkou 11-20 LCD SHARP.

Verze řídící jednotky NOWOSTER 11-20LCD je ojedinělým zařízením na trhu řídících jednotek pro osvětlování schodišť.  Umožňuje využití řady nových funkčních efektů a spolu s dalšími volitelnými parametry tak tvoří jedinečný produkt, který je aktuálně pravděpodobně nejvyspělejším výrobkem ve své kategorii. Jednou z hlavních výhod je konfigurování funkcí prostřednictví LCD displeje. Srozumitelné menu  spolu s okamžitou možností ověření aktuálního nastavení  bez resetu jako u jednodušších jednotek je základem vysokého komfortu ovladatelnosti.

Základní parametry a vlastnosti řídící jednotky NOWOSTER 11-20 LCD:

 • napájecí napětí 12V DC 
 • klidová spotřeba 20mA
 • výkon na výstupu  1A – tj. 20 x 12W (krátkodobě max 2A)
 • volitelný počet kroků, schodů, či světelných bodů mezi 11 a 20 (při nižším počtu je možné připojit jen liché kanály a docílit tak snížení počtu schodů na polovinu)
 • volba algoritmu osvětlení - výběr z 10 možností
 •  volba okamžitého rozsvícení každého kroku na 100% nebo pozvolný náběh
 •  aktivace jednotky detektory pohybu, tlačítky, tlakovými spínači, PIR senzory, optickou bránou atd. ..
 • oddělené nastavení rychlosti náběhu světla zdola a shora
 •  oddělené nastavení rychlosti pohasnutí světla zdola a shora
 • nastavitelný čas doby svitu všech kanálu po aktivaci (při použití časovače)
 •  nastavitelný čas blokování druhého detektoru po aktivaci prvního (omezení chyby vstupem druhé osoby na protější konec schodiště) 
 • vstup pro aktivaci konstantního osvětlení (úklidový mód, časovač pro podvečerní hodiny….)
 •  vstup pro blokování aktivace osvětlení (senzor denního světla, časový spínač ….) 
 • regulace trvalého přísvitu připojených LED svítidel v rozsahu  0- 50% výkonu (např. trvalý 10% jas pro orientaci v prostoru)
 • nastavitelný jas po aktivaci osvětlení v rozmezí 50 až 100% výkonu
 •  velikost jednotky (7,5 cm x 10,5 cm x  2,5 cm). Výhodou je, je relativně malý rozměr umožňující vestavbu do instalačních krabic či rozvaděčů. Standardně dodáváno v sestavě bez  pláště pro umístění v rozvaděči či samostatné skříňce. Volitelně lze objednat včetně instalačního krytu (krabice či skříňky)
 •  LED diody, pásky či žárovky mohou být připojeny k jednotce vodiči do délky 10m
 • k jednotce mohou být připojeny LED diody, pásky, moduly či trubice za podmínky jejich provozního napětí 12V (nebo s předřazeným odporem)

Příslušenství je dodáváno zvlášť  - není součástí dodávky (zdroje, senzory, spínače, svítidla, kabely). 

K produktu je poskytován plný záruční servis 24 měsíců, technická podpora a poradenství. K produktu přísluší kompletní český manuál včetně instalačních pokynů.

Doporučujeme navštívit sadu videoprezentací funkcí řídících jednotek NOVOSTER: https://www.youtube.com/playlist?list=PLhlYtx4x1uf7TP14B0FJPIOscsS4itg3Y

Řídící jednotku můžete zakoupitv našem e-shopu ZDE. K dispozic poslední kusy. V roce 2022 bude tato řídící jednotka nahrazena verzí 10-19 LCD SHARP s integrovaným vstupem pro senzor denního osvětlení. 

 

 

Řídící jednotka NOWOSTER 20_28

Řídící jednotka pro dlouhá schodiště s 20 až 28 stupňi vhodná také např. pro efektové spínání orientačních svítidel kolem chodníků, nájezdů, dlouhých chodeb a dalších řešení s vysokým počtem svítidel. Jednotka je vybavena základními řídícími algoritmy (včetně řešení pro pohyb osob z obou stran schodiště), vstupy z PIR čidel, napájení 12V DC.

K objednání ZDE.

Řídící jednotka NOWOSTER 5-10 LCD  SHARP

Řídící jednotka pro 5  až 10  svítidel, plně vybavená veškerými potřebnými algoritmy spínání jako ostatní řídící jednotky s displeji. Od roku 2020 se jednotka dodává výhradně ve verzi pro SHARP senzory. Objednáváme na konkrétní zakázku. 

 

Nová verze řídící jednotky s 9 algoritmy (efekty) osvětlení schodiště. Doplněny 3 nové efekty (výtah, vodopád a náhodný) pro zvýšení atraktivity tohoto výrobku ve srovnání s konkurencí. Ovládání (spínání) může být realizováno PIR detektory, IR detektory, světelnými závorami nebo tlačítky. Jednotka reaguje na směr pohybu po schodišti (dle prvního sepnutého vstupu) a navíc je schopna identifikovat pohyb druhé osoby z opačné strany schodiště. Osvětlení jednotlivých stupňů může být skokové nebo s plynulou změnou. Jednotka disponuje možností nastavit trvalé podsvícení prvního a posledního stupně schodiště, což je nejen designový efekt, ale také nepostradatelný orientační bod během noci.

Veškerá nastavení řídící jednotky se provádí pomocí vestavěných potenciometrů a tlačítkem na vstupu PS.  Toto tlačítko může být také využito pro „úklidový režim“, kdy jeho trvalé sepnutí  udržuje sepnutý stav všech výstupů – celé schodiště svítí trvale. Počet osvětlovaných schodů je volitelný v rozsahu 8 – 17 stupňů. Výstupy jsou určeny pro  LED světelné zdroje (pásky, bodovky) s výkonem max. 12W na jeden výstup.

POZOR: pro nastavování je třeba mít připojená svítidla nebo jejich náhradu (LED moduly...) a je nutno mít je "na dohled".  Důvodem je, že aktuální nastavení je indikováno příslušným počtem aktivních výstupů.

Výhody řešení: kompaktní rozměry, řada funkcí za příznivou cenu.

 • Nastavitelný čas plného svitu všech kanálů (doba osvětlení schodiště).
 • Klidová spotřeba: 0,25W
 • Výstupní výkon: 17 x 12W 
 • Regulace intenzity osvětlení v rozsahu 50-100%
 • Rozměry jednotky: 6 x 6 x 2,5cm

Jednotka k objednání ZDE.

Řídící jednotka NOWOSTER 6-16 DIN

 
Od počátku roku 2020 je k dispozici nová ekonomická řídící jednotka 6-16 v DIN provedení. Jednotka disponuje jedním základním algoritmem a možnostmi nastavení parametrů tohoto efektu osvětlení. Splňuje tak všechny základní požadavky automatické LED osvětlení schodiště.
 
řídící jednotka je k zakoupení  ZDE nebo v sadě včetně senzorů ZDE
 
 
 

 

IR ČIDLO REFLEXNÍ

Aktuálně pouze jako náhradní díl k dříve dodaným kompletům!!!

 

Toto čidlo funguje na principu reflexního odrazu IR parsku vysílače zpět do přijímače.  Není třeba žádná protilehlá odrazová plocha. Čidlo monitoruje prostor pouze úzkým paprskem a je imunní vůči pohybům mimo osu čidla. Je určeno pro připojení k napájení 5V DC (výjimečně 12V ) a připojuje se k řídicím jednotkám NOWOSTER přímo bez dalšího převodníku signálu. Čidlo disponuje pouze logickým výstupem, není určeno pro přímé spínání zátěže.

                               

Snímaný rozsah: 5 - 70cm (stavitelné)

Rozměry čidla: délka 55mm, montážní otvor 18mm, vnější průměr montážní matice 23mm.

Čidlo dodáváme výhradně k řídicím jednotkám, nebo jako náhradní díl k těmto jednotkám. Samostatně čidla nedodáváme.

Vzor instalace PIR čidla do zaslepovacího krytu TANGO 3902A-A001:

Tento zaslepovací kryt se vyrábí ve všech barvách řady TANGO. V případě potřeby použití jiného typu přístroje je možné zabudovat čidlo namísto spínacího strojku většiny bežných vypínačů.

 

 

IR reflexní čidlo SHARP

Aktuálně nejsofistikovanější řešení pro detekci pohybu v monitorovaném prostoru schodiště. Úuzký úhel snímání spolu s možností nastavení dosahu pokryje takřka každou realizaci spínání osvětlení schodiště.

Reflexní IR čidlo SHARP je vhodné k řídícím jednotkám NOWOSTER.  Svými minimálními rozměry je vhodné např. pro instalaci do  sloupku schodiště. Samozřejmě je možná instalace do víčka instalační krabice, speciální krycí masky, zaslepovacího modulu vypínače a podobně.

Čidlo je určeno pro schodiště otevřená do prostoru bez pevné překážky proti čidlu v kontrolovaném prostoru, při vhodném nastavení citlivosti je možné použití i v případě schodiště mezi bočními stěnami.

POZOR: čidlo se připojuje přímo jen do vybraných typů řídících jednotek, v ostatních případech je nutno jej připojit přes modul časovače SHARP. Samotné čidlo není bez dalších úprav vhodné do jiných aplikací!

Parametry čidla:

 • napájení 5V DC
 • úhel snímání max. do  15 st
 • stavitelný dosah cca 0,2 -  1,5m
 • rozměry 45 x 20 x 21 (Š,V,H)

K zakoupení ZDE.

K dispozici je také stejný typ čidla v analogovém provedení (čidlo + převodník), které je kompaktibilní se všemi staršími řídícími jednotkami (bez označení SHARP). 

 

 

 

Spínací hodiny s astronomickým časem

Tyto spínací hodiny umožňují spínání osvětlení po celý rok vždy při soumraku a vypnutí při úsvitu v závisloti na zadané zeměpisné délce a šířce. Dle typu lze ovládat jeden či dva kanály a nastavovat různý počet programových režimů.

Pomocí těchto spínacích hodin je možné velmi jednoduše řídit osvětlení celého schodiště nebo pouze spínání trvalého přísvitu schodiště vybranými svítidly v nočních hodinách. Spínací hodiny je také možné kombinovat s výše prezentovanými řídícími jednotkami.

 

Modul časovače NOWOSTER

Modul je konstruován jako doplněk řídících jednotek NOWOSTER a je připraven na připojení ke svorkám trvalého sepnutí nebo blokování senzorů. V univerzální verzi je modul schopen fungovat jako časovač se vstupy z PIR senzorů a zajišťuje tak základní automatiku osvětlení schodiště (v nastaveném čase aktivace PIR senzorem - sepnutý výstup - možnost připojit relé a spínat osvětlení).

Detailnější informace, cena a termín dodání viz e-shop www.usporneji.cz - přímý odkaz zde. S oholedem na pokles cen spínacách hodin s  astronomickým programem a jejich zařazením do sortimentu e-shopu jsou dodávky těchto časovačů ukončeny. 

 

"Neviditelný" senzor - kapacitní spínač

Jedná se o kapacitní spínač, který prostřenictvím kapacitní sondy pod schodem (měděný či hliníkový pásek, vodič...) kontroluje přítomnost osob na nášlapu schodiště. Změnou kapacity dochází k sepnutí a iniciaci řídící jednotky. 
Použití je velmi výhodné v prostorách, kde není možné či z estetických důvodů vhodné použití běžných optických senzorů. Elektronika senzoru (DPS) je minimálních rozměrů a umožňuje umístění (zapuštění) přímo do schodu. Senzor zakoupíte na našem e-shopu zde
 
POZOR: senzor má omezené možnosti použití - je vhodný zejména pro samonosná dřevěná schodiště ve volném prostoru, kde je princip kapacitního spínání zcela spolehlivý. V případě zájmu doporučujeme konzultovat vhodnost použití a volbu řídící jednotky. 
Video testu funkčnosti je k dispozici zde - https://youtu.be/pavc-5_eVD8